Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCMLNN015PD2A3
SSCMLNN015PD2A3 picture photo
Mfg. Part Number
SSCMLNN015PD2A3
Brief Description
SENSOR PRES 15PSI DIFF 3.3V SMT
Datasheet Download
SSCMLNN015PD2A3.pdf
Availability of SSCMLNN015PD2A3
QUANTITY
SSCMLNN015PD2A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCMLNN015PD2A3
Internal Part NumberEIS-SSCMLNN015PD2A3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±15 PSI (±103.42 kPa)
Output TypeI²C
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port SizeMale - 0.1" (2.47mm) Tube
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C