Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCSANN100PAAA5
SSCSANN100PAAA5 picture photo
Mfg. Part Number
SSCSANN100PAAA5
Brief Description
SENSOR PRES 100PSI ABSO 5V SIP
Datasheet Download
SSCSANN100PAAA5.pdf
Availability of SSCSANN100PAAA5
QUANTITY
SSCSANN100PAAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCSANN100PAAA5
Internal Part NumberEIS-SSCSANN100PAAA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP, Side Port
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCSANN100PAAA5
SSCSANN100PAAA5 Details Description
Related parts for SSCSANN100PAAA5
SWITCH DIP 4POS SMD datasheet.pdf
SCREWDRVR SLOT 1.2X6.5MM 12.13" datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK 16-SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 91PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
VARISTOR 27V 30A 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 500K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf