Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCSMND060MGAA5
SSCSMND060MGAA5 picture photo
Mfg. Part Number
SSCSMND060MGAA5
Brief Description
SENSOR PRES 60PSI GAUG 5V SIP
Datasheet Download
SSCSMND060MGAA5.pdf
Availability of SSCSMND060MGAA5
QUANTITY
SSCSMND060MGAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCSMND060MGAA5
Internal Part NumberEIS-SSCSMND060MGAA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure0.87 PSI (6 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure12.33 PSI (85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP Module
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCSMND060MGAA5
SSCSMND060MGAA5 Details Description
Related parts for SSCSMND060MGAA5
MOSFET N-CH 100V 33A TO-220AB datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 70POS .100 SRT AU datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR 100-MIL PK datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1W 0815 datasheet.pdf
BEAD FERRITE ARRAY 60 OHM 3216 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 74.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SOCKET JUNCTION MODULES datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 230uA, Parallel Interface Dual Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf