Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCSMNN600MGAA5
SSCSMNN600MGAA5 picture photo
Mfg. Part Number
SSCSMNN600MGAA5
Brief Description
SENSOR PRES .6BAR GAUG 5V SIP
Datasheet Download
SSCSMNN600MGAA5.pdf
Availability of SSCSMNN600MGAA5
QUANTITY
SSCSMNN600MGAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCSMNN600MGAA5
Internal Part NumberEIS-SSCSMNN600MGAA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure8.7 PSI (60 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure29.01 PSI (200 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP Module
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCSMNN600MGAA5
SSCSMNN600MGAA5 Details Description
Related parts for SSCSMNN600MGAA5
IC SRAM 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT 13AWG CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 50MA SC88A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS TIN datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC XO 22.1184MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY 600 V datasheet.pdf
4700UF 385V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf