Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCSNBN030NDAC5
SSCSNBN030NDAC5 picture photo
Mfg. Part Number
SSCSNBN030NDAC5
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESS DIFF 30" H2O 4SIP
Datasheet Download
SSCSNBN030NDAC5.pdf
Availability of SSCSNBN030NDAC5
QUANTITY
SSCSNBN030NDAC5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCSNBN030NDAC5
Internal Part NumberEIS-SSCSNBN030NDAC5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±1.08 PSI (±7.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.25 V ~ 4.25 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.8mm) Tube, Dual
Port StyleBarbless
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure±12.64 PSI (±87.15 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C