Cynergy3 SSF23XPM12
SSF23XPM12 picture photo
Mfg. Part Number
SSF23XPM12
Manufacturer
Product Category
Float, Level Sensors
Brief Description
FLOATSWITCH M16 VERT SS
Datasheet Download
SSF23XPM12.pdf
Availability of SSF23XPM12
QUANTITY
SSF23XPM12 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSF23XPM12
Internal Part NumberEIS-SSF23XPM12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyFloat, Level Sensors
SeriesSSF23
TypeLiquid
Output TypeSwitch (Single Float)
Output ConfigurationSPST-NC/NO
Current500mA
Minimum Liquid Specific Gravity0.80
Switch Actuation Level-
Mounting TypePanel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism316 Stainless Steel
Operating Temperature120°C
Voltage Rating300VDC, 300VAC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSF23XPM12
Related LinksSSF23, SSF23XPM12 Datasheet, Cynergy3 Distributor
SSF23XPM12 Details Description
Related parts for SSF23XPM12
EMITTER IR 880NM 200MA TO-18 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MCU FLASH 16KB 25MHZ 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.041DIA GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf