Cynergy3 SSF67A50A100
SSF67A50A100 picture photo
Mfg. Part Number
SSF67A50A100
Manufacturer
Product Category
Float, Level Sensors
Brief Description
DL LVL FLOATSW 127MM TOTAL L
Datasheet Download
SSF67A50A100.pdf
Availability of SSF67A50A100
QUANTITY
SSF67A50A100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSF67A50A100
Internal Part NumberEIS-SSF67A50A100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyFloat, Level Sensors
SeriesSSF67
TypeLiquid
Output TypeSwitch (2) (Dual Float)
Output ConfigurationSPST-NO, SPST-NO
Current600mA
Minimum Liquid Specific Gravity0.80
Switch Actuation Level1.969", 3.937" (50mm, 100mm)
Mounting TypePanel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism316 Stainless Steel
Operating Temperature135°C
Voltage Rating120VDC, 250VAC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSF67A50A100
Related LinksSSF67A, SSF67A50A100 Datasheet, Cynergy3 Distributor
SSF67A50A100 Details Description
Related parts for SSF67A50A100
CONV DC/DC 37.5W .8-2.5VOUT 15A datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 34POS 2MM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
DSUB 15 M CRIMP G T DUSTCAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 1.875" X .25" datasheet.pdf
EVAL KIT FOR ACT6305UC-T datasheet.pdf
CBL 10M 12 PIN F TO M MINI datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf