Lumex, Inc. SSL-LX100T123UWC
SSL-LX100T123UWC picture photo
Mfg. Part Number
SSL-LX100T123UWC
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED 10MM 1W HP WHT CLEAR RADIAL
Datasheet Download
SSL-LX100T123UWC.pdf
Availability of SSL-LX100T123UWC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSL-LX100T123UWC Order Process
Ship out your order
Specifications of SSL-LX100T123UWC
Internal Part NumberEIS-SSL-LX100T123UWC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured Product1-Watt SuperBeamLED™
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
Series-
PackagingBulk
Color-
CCT (K)-
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test37 lm (Typ)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.5V
Lumens/Watt @ Current - Test30 lm/W
CRI (Color Rendering Index)-
Current - Max500mA
Viewing Angle25°
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Thermal Resistance of Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSL-LX100T123UWC
Related LinksSSL-LX10, SSL-LX100T123UWC Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSL-LX100T123UWC Details Description
Related parts for SSL-LX100T123UWC
MOSFET N-CH 100V 17A TO-220AB datasheet.pdf