| Internal Part Number | EIS-SSL1.50SV | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Spiral Wrap, Expandable Sleeving | |
| Series | Flexo® | |
| Type | Expandable Sleeving | |
| Diameter | 1.500" (38.10mm) | |
| Diameter - Maximum | 2.125" (54.00mm) | |