Artesyn Embedded Technologies SSL40C-7615
SSL40C-7615 picture photo
Mfg. Part Number
SSL40C-7615
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 40W
Datasheet Download
SSL40C-7615.pdf
Availability of SSL40C-7615
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSL40C-7615 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSL40C-7615
Internal Part NumberEIS-SSL40C-7615
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSSL40C
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)2.66A
Power (Watts)40W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.65" L x 2.40" W x 1.08" H (118.0mm x 61.0mm x 27.5mm)
ApprovalsCE, CSA, cUL, VDEgs
Power (Watts) - Max40W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length36" (0.91m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSL40C-7615
Related LinksSSL40, SSL40C-7615 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
SSL40C-7615 Details Description
Related parts for SSL40C-7615
BLADE HEX SOCKET 9/32" 5.51" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SECURE VIEWER UPGRD (8-16) datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC6430 400-1000MHZ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
HD EJECT VT TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf