Samtec, Inc. SSM-133-L-SH
SSM-133-L-SH picture photo
Mfg. Part Number
SSM-133-L-SH
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
SSM-133-L-SH.pdf
Availability of SSM-133-L-SH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSM-133-L-SH Order Process
Ship out your order
Specifications of SSM-133-L-SH
Internal Part NumberEIS-SSM-133-L-SH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSSM
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions33
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSM-133-L-SH
Related LinksSSM-13, SSM-133-L-SH Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SSM-133-L-SH Details Description
Related parts for SSM-133-L-SH
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 90BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
HAND TOOL datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 39V 277-480 datasheet.pdf