API Technologies Corp SSM1F-402Z-10T1
SSM1F-402Z-10T1 picture photo
Mfg. Part Number
SSM1F-402Z-10T1
Manufacturer
Product Category
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Brief Description
EMI FILTER 4000PF PI TYPE
Datasheet Download
SSM1F-402Z-10T1.pdf
Availability of SSM1F-402Z-10T1
QUANTITY
SSM1F-402Z-10T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSM1F-402Z-10T1
Internal Part NumberEIS-SSM1F-402Z-10T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
SeriesSSM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLow Pass
TechnologyLC (Pi)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency-
Attenuation Value-
Resistance - Channel (Ohms)-
Current10A
ValuesC = 4000pF
ESD ProtectionNo
Filter Order3rd
ApplicationsPower Line
Package / CasePill, Square
Size / Dimension0.315" L x 0.083" W (8.00mm x 2.10mm)
Height0.087" (2.20mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSM1F-402Z-10T1
Related LinksSSM1F-4, SSM1F-402Z-10T1 Datasheet, API Technologies Corp Distributor
SSM1F-402Z-10T1 Details Description
Related parts for SSM1F-402Z-10T1
JUMPER-H1506TR/A2015L/H1506TR 3" datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 150MW 0503 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA MINI6 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 80MA 24V datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 600A 3TOWER datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 213MA 2.25 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf