| Internal Part Number | EIS-SSM3J117TU(TE85L) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate, 4V Drive | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 117 mOhm @ 1A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.6V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 280pF @ 15V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 3-SMD, Flat Leads | |
| Supplier Device Package | UFM | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SSM3J117TU(TE85L) | |
 | TIP50 | TRANS NPN 400V 1A TO-220 | datasheet.pdf | |
 | 5532920-6 | CONN HDI RECPT 440POS 4ROW R/A | datasheet.pdf | |