Lumex, Inc. SSP-1156B152UP24
SSP-1156B152UP24 picture photo
Mfg. Part Number
SSP-1156B152UP24
Manufacturer
Product Category
LEDs - Lamp Replacements
Brief Description
LED 1156 BASED 525NM GREEN 24VDC
Datasheet Download
SSP-1156B152UP24.pdf
Availability of SSP-1156B152UP24
QUANTITY
SSP-1156B152UP24 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-1156B152UP24
Internal Part NumberEIS-SSP-1156B152UP24
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBenefits of Custom LED and LCD Technology
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Lamp Replacements
Series-
Can Replace Lamps1156
Size / Dimension-
Wavelength525nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)24V
Base TypeBayonet
ColorGreen
Millicandela Rating70400mcd
Configuration11 Round
ApplicationsIncandescent Replacements, Indicator Lights
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-1156B152UP24
Related LinksSSP-1156, SSP-1156B152UP24 Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-1156B152UP24 Details Description
Related parts for SSP-1156B152UP24
PC BOARD 3-HOLE SLDR PAD 4.5X6.5 datasheet.pdf
LED 5MM VERT SUP CLEAR RED PCMNT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD523 datasheet.pdf
RES 417 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf