Lumex, Inc. SSP-1157B157U24
SSP-1157B157U24 picture photo
Mfg. Part Number
SSP-1157B157U24
Manufacturer
Product Category
LEDs - Lamp Replacements
Brief Description
LED 1157 BASED 470NM BLUE 24VDC
Datasheet Download
SSP-1157B157U24.pdf
Availability of SSP-1157B157U24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSP-1157B157U24 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-1157B157U24
Internal Part NumberEIS-SSP-1157B157U24
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Lamp Replacements
Series-
Can Replace Lamps1157
Size / Dimension-
Wavelength470nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)24V
Base TypeBayonet
ColorBlue
Millicandela Rating13500mcd
Configuration11 Round
ApplicationsIncandescent Replacements, Indicator Lights
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-1157B157U24
Related LinksSSP-115, SSP-1157B157U24 Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-1157B157U24 Details Description
Related parts for SSP-1157B157U24
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 15X4PS GOLD SMD datasheet.pdf
IC HEX INVERTER O-D OUT 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 5A 9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf