Lumex, Inc. SSP-13MB152UP12G
SSP-13MB152UP12G picture photo
Mfg. Part Number
SSP-13MB152UP12G
Manufacturer
Product Category
LEDs - Lamp Replacements
Brief Description
LED .94" 13L BA15 SGL 525NM PGN
Datasheet Download
SSP-13MB152UP12G.pdf
Availability of SSP-13MB152UP12G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSP-13MB152UP12G Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-13MB152UP12G
Internal Part NumberEIS-SSP-13MB152UP12G
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Lamp Replacements
SeriesPoly-Leds™
Can Replace Lamps-
Size / DimensionRound - 0.937" (23.8mm)
Wavelength525nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Base TypeBayonet (BA15S)
ColorGreen Clear
Millicandela Rating99100mcd
Configuration13 Round
ApplicationsIncandescent Replacements, Indicator Lights
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-13MB152UP12G
Related LinksSSP-13MB, SSP-13MB152UP12G Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-13MB152UP12G Details Description
Related parts for SSP-13MB152UP12G
IDC CABLE- AKR16A/ AE16M / APK16 datasheet.pdf
IC COMP 1.6V SNGL P-P W/CS 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf