Lumex, Inc. SSP-24MDB156U12G
SSP-24MDB156U12G picture photo
Mfg. Part Number
SSP-24MDB156U12G
Brief Description
LED 1.28" 24L BA15 DBL 626NM RED
Datasheet Download
SSP-24MDB156U12G.pdf
Availability of SSP-24MDB156U12G
QUANTITY
SSP-24MDB156U12G Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-24MDB156U12G
Internal Part NumberEIS-SSP-24MDB156U12G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBenefits of Custom LED and LCD Technology
Standard Package50
SeriesPoly-Leds™
Can Replace Lamps1157
Size / DimensionRound - 1.28" (32.5mm)
Wavelength626nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Base TypeBayonet (BA15D)
ColorRed Clear
Millicandela Rating102400mcd
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-24MDB156U12G
Related LinksSSP-24MD, SSP-24MDB156U12G Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-24MDB156U12G Details Description
Related parts for SSP-24MDB156U12G
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 600MA 420 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 66MHZ 24CBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf