Lumex, Inc. SSP-CS832UP12
SSP-CS832UP12 picture photo
Mfg. Part Number
SSP-CS832UP12
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED STRIP 3.27" 525NM GREEN 12V
Datasheet Download
SSP-CS832UP12.pdf
Availability of SSP-CS832UP12
QUANTITY
SSP-CS832UP12 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-CS832UP12
Internal Part NumberEIS-SSP-CS832UP12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
Series-
Packaging-
TypeLED Engine
ColorGreen
CCT (K)-
Wavelength525nm
ConfigurationLinear Light Strip
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test-
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max70mA
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension83.00mm L x 16.70mm W
Height10.00mm
Light Emitting Surface (LES)-
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-CS832UP12
Related LinksSSP-CS, SSP-CS832UP12 Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-CS832UP12 Details Description
Related parts for SSP-CS832UP12
IC REG LDO 8V 1A TO220-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 5W STER POWERSO20 datasheet.pdf
2.3 8POS CAP ASSY datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 50 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 866 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf