Lumex, Inc. SSP-D29E10SYC-12V
SSP-D29E10SYC-12V picture photo
Mfg. Part Number
SSP-D29E10SYC-12V
Manufacturer
Product Category
LEDs - Lamp Replacements
Brief Description
LED DOME 10MM E10 590NM SUP YLW
Datasheet Download
SSP-D29E10SYC-12V.pdf
Availability of SSP-D29E10SYC-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSP-D29E10SYC-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-D29E10SYC-12V
Internal Part NumberEIS-SSP-D29E10SYC-12V
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Lamp Replacements
SeriesPoly-Leds™
Can Replace Lamps1415, 1419
Size / Dimension0.35" (10mm) Dia. with Domed Top
Wavelength590nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Base TypeMiniature Screw (E10)
ColorYellow Clear
Millicandela Rating1500mcd
ConfigurationSingle
ApplicationsIncandescent Replacements, Indicator Lights
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-D29E10SYC-12V
Related LinksSSP-D29E, SSP-D29E10SYC-12V Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-D29E10SYC-12V Details Description
Related parts for SSP-D29E10SYC-12V
HOUSING PLUG datasheet.pdf
CONN HDR 10POS VERT KEY-Y 15GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 0.5A SOT23F-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 105W datasheet.pdf
IC POS CTRL SW SP4T 16QFN datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf