Lumex, Inc. SSP-LXC1283S24
SSP-LXC1283S24 picture photo
Mfg. Part Number
SSP-LXC1283S24
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Dot Matrix and Cluster
Brief Description
Datasheet Download
SSP-LXC1283S24.pdf
Availability of SSP-LXC1283S24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSP-LXC1283S24 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-LXC1283S24
Internal Part NumberEIS-SSP-LXC1283S24
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Dot Matrix and Cluster
Series-
Millicandela Rating1200mcd
Internal Connection-
Size / Dimension1.28" Dia x 0.42" H (32.50mm x 10.70mm)
ColorYellow
Configuration24 Round
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12.6V
Interface-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-LXC1283S24
Related LinksSSP-LXC, SSP-LXC1283S24 Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-LXC1283S24 Details Description
Related parts for SSP-LXC1283S24
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.24A 98 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.44GHZ SOT23-8 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
RES 274K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf