Samtec, Inc. SSQ-104-02-G-D-RA
SSQ-104-02-G-D-RA picture photo
Mfg. Part Number
SSQ-104-02-G-D-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
SSQ-104-02-G-D-RA.pdf
Availability of SSQ-104-02-G-D-RA
QUANTITY
SSQ-104-02-G-D-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of SSQ-104-02-G-D-RA
Internal Part NumberEIS-SSQ-104-02-G-D-RA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSSQ
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSQ-104-02-G-D-RA
Related LinksSSQ-104-, SSQ-104-02-G-D-RA Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SSQ-104-02-G-D-RA Details Description
Related parts for SSQ-104-02-G-D-RA
PLUG BANANA QUAD BLACK datasheet.pdf
IC CODE HOPP ENCODER 7FUNC 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208CQFP datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP ACT LOW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10.4V 625W datasheet.pdf