Samtec, Inc. SSQ-106-03-G-S-RA
SSQ-106-03-G-S-RA picture photo
Mfg. Part Number
SSQ-106-03-G-S-RA
Brief Description
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
SSQ-106-03-G-S-RA.pdf
Availability of SSQ-106-03-G-S-RA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSQ-106-03-G-S-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of SSQ-106-03-G-S-RA
Internal Part NumberEIS-SSQ-106-03-G-S-RA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSQ-106-03-G-S-RA
Related LinksSSQ-106-, SSQ-106-03-G-S-RA Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SSQ-106-03-G-S-RA Details Description
Related parts for SSQ-106-03-G-S-RA
LED MIDGET GROOVE T1-3/4 12V GRN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 80MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
STANDARD BREAK-OFF STATIO datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf