Samtec, Inc. SSQ-120-03-S-S
SSQ-120-03-S-S picture photo
Mfg. Part Number
SSQ-120-03-S-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
SSQ-120-03-S-S.pdf
Availability of SSQ-120-03-S-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSQ-120-03-S-S Order Process
Ship out your order
Specifications of SSQ-120-03-S-S
Internal Part NumberEIS-SSQ-120-03-S-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSSQ
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSQ-120-03-S-S
Related LinksSSQ-120, SSQ-120-03-S-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SSQ-120-03-S-S Details Description
Related parts for SSQ-120-03-S-S
LED ORANGE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.50W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
MOD RF ZAURA LED DVR 915MHZ datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMF datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
TRI TNM PLUG M 0-19 datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf