Samtec, Inc. SSQ-121-02-G-D-RA
SSQ-121-02-G-D-RA picture photo
Mfg. Part Number
SSQ-121-02-G-D-RA
Brief Description
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
SSQ-121-02-G-D-RA.pdf
Availability of SSQ-121-02-G-D-RA
QUANTITY
SSQ-121-02-G-D-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of SSQ-121-02-G-D-RA
Internal Part NumberEIS-SSQ-121-02-G-D-RA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions42
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSQ-121-02-G-D-RA
Related LinksSSQ-121-, SSQ-121-02-G-D-RA Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SSQ-121-02-G-D-RA Details Description
Related parts for SSQ-121-02-G-D-RA
IDC CABLE - MSD16K/MC16F/MCE16K datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 931 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TOOL DIE SET M22520/5-33 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE PIN datasheet.pdf