Samtec, Inc. SSQ-138-03-S-D-RA
SSQ-138-03-S-D-RA picture photo
Mfg. Part Number
SSQ-138-03-S-D-RA
Brief Description
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
SSQ-138-03-S-D-RA.pdf
Availability of SSQ-138-03-S-D-RA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSQ-138-03-S-D-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of SSQ-138-03-S-D-RA
Internal Part NumberEIS-SSQ-138-03-S-D-RA
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions76
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSQ-138-03-S-D-RA
Related LinksSSQ-138-, SSQ-138-03-S-D-RA Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SSQ-138-03-S-D-RA Details Description
Related parts for SSQ-138-03-S-D-RA
IC COMPARATOR QUAD LO PWR 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PRG BCD DIV-BY-N CNTR 16TSSOP datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 22MM M12-1.0 6G 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 420 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 500MM X 1500M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf