Luminus Devices Inc. SSR-50-W40S-R21-G3500
SSR-50-W40S-R21-G3500 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-W40S-R21-G3500
Datasheet Download
SSR-50-W40S-R21-G3500.pdf
Availability of SSR-50-W40S-R21-G3500
QUANTITY
SSR-50-W40S-R21-G3500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-W40S-R21-G3500
Internal Part NumberEIS-SSR-50-W40S-R21-G3500
SeriesSSR-50
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLED Module
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test338 lm (325 lm ~ 350 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test60 lm/W
Current - Max5A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-W40S-R21-G3500
Related LinksSSR-50-W40, SSR-50-W40S-R21-G3500 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-W40S-R21-G3500 Details Description
Related parts for SSR-50-W40S-R21-G3500
RES 619 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 70NS 48MINIBGA datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM DC2W-NC 2M datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
5 MM INDUCTIVE datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 7C SHLD 600V datasheet.pdf