Luminus Devices Inc. SSR-50-W40S-R21-G3501
SSR-50-W40S-R21-G3501 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-W40S-R21-G3501
Datasheet Download
SSR-50-W40S-R21-G3501.pdf
Availability of SSR-50-W40S-R21-G3501
QUANTITY
SSR-50-W40S-R21-G3501 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-W40S-R21-G3501
Internal Part NumberEIS-SSR-50-W40S-R21-G3501
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test338 lm (325 lm ~ 350 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test60 lm/W
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-W40S-R21-G3501
Related LinksSSR-50-W40, SSR-50-W40S-R21-G3501 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-W40S-R21-G3501 Details Description
Related parts for SSR-50-W40S-R21-G3501
IC REG LDO ADJ 0.5A TO3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FBGA datasheet.pdf
IC FPGA 168 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 750K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 8DIP datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 50W DO5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A datasheet.pdf