Luminus Devices Inc. SSR-50-W40S-R21-GG501
SSR-50-W40S-R21-GG501 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-W40S-R21-GG501
Datasheet Download
SSR-50-W40S-R21-GG501.pdf
Availability of SSR-50-W40S-R21-GG501
QUANTITY
SSR-50-W40S-R21-GG501 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-W40S-R21-GG501
Internal Part NumberEIS-SSR-50-W40S-R21-GG501
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1.75A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-W40S-R21-GG501
Related LinksSSR-50-W40, SSR-50-W40S-R21-GG501 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-W40S-R21-GG501 Details Description
Related parts for SSR-50-W40S-R21-GG501
JUMPER-H1507TR/A3048R/X 4" datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT DUAL 10TDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC SUBSYSTEM HDPH AMP G 25-WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MODULAR SINGLE DOOR ENCL datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE CARD 34 POS 2.54MM datasheet.pdf