Luminus Devices Inc. SSR-50-W40S-R21-GH500
SSR-50-W40S-R21-GH500 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-W40S-R21-GH500
Datasheet Download
SSR-50-W40S-R21-GH500.pdf
Availability of SSR-50-W40S-R21-GH500
QUANTITY
SSR-50-W40S-R21-GH500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-W40S-R21-GH500
Internal Part NumberEIS-SSR-50-W40S-R21-GH500
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1.75A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-W40S-R21-GH500
Related LinksSSR-50-W40, SSR-50-W40S-R21-GH500 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-W40S-R21-GH500 Details Description
Related parts for SSR-50-W40S-R21-GH500
RES SMD 5.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN MALE-ON-WIRE 12POS 28AWG datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SP MOM T/H RIGHT datasheet.pdf
2.5MM KK FR.LOCK 2CK 504502F datasheet.pdf
CONN - JACK STR 50OHM PCB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf