Luminus Devices Inc. SSR-50-W40S-R21-J2501
SSR-50-W40S-R21-J2501 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-W40S-R21-J2501
Datasheet Download
SSR-50-W40S-R21-J2501.pdf
Availability of SSR-50-W40S-R21-J2501
QUANTITY
SSR-50-W40S-R21-J2501 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-W40S-R21-J2501
Internal Part NumberEIS-SSR-50-W40S-R21-J2501
PCN Obsolescence/ EOLSST-50-W,SSR-50-W Devices 06/Dec/2013
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test463 lm (450 lm ~ 475 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test83 lm/W
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-W40S-R21-J2501
Related LinksSSR-50-W40, SSR-50-W40S-R21-J2501 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-W40S-R21-J2501 Details Description
Related parts for SSR-50-W40S-R21-J2501
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 455MA 460 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 25A SCREW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 150MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf