Luminus Devices Inc. SSR-50-W40S-R21-J3500
SSR-50-W40S-R21-J3500 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-W40S-R21-J3500
Datasheet Download
SSR-50-W40S-R21-J3500.pdf
Availability of SSR-50-W40S-R21-J3500
QUANTITY
SSR-50-W40S-R21-J3500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-W40S-R21-J3500
Internal Part NumberEIS-SSR-50-W40S-R21-J3500
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test488 lm (475 lm ~ 500 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test87 lm/W
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-W40S-R21-J3500
Related LinksSSR-50-W40, SSR-50-W40S-R21-J3500 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-W40S-R21-J3500 Details Description
Related parts for SSR-50-W40S-R21-J3500
CONN HEADER LOPRO STR 20POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 1A 43 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 300A datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR HALL FLAT PK LINEAR datasheet.pdf
WR-MPC4 MINI POWER WR-CONNECTOR datasheet.pdf
CAP POLYMER 39UF 20% 80V SMD datasheet.pdf