Luminus Devices Inc. SSR-50-W45S-R21-G3401
SSR-50-W45S-R21-G3401 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-W45S-R21-G3401
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SSR-50-W45S-R21-G3401.pdf
Availability of SSR-50-W45S-R21-G3401
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSR-50-W45S-R21-G3401 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-W45S-R21-G3401
Internal Part NumberEIS-SSR-50-W45S-R21-G3401
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSSR-50
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLED Module
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4500K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test338 lm (325 lm ~ 350 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test60 lm/W
Current - Max5A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-W45S-R21-G3401
Related LinksSSR-50-W45, SSR-50-W45S-R21-G3401 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-W45S-R21-G3401 Details Description
Related parts for SSR-50-W45S-R21-G3401
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DFN datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 100A DINRAIL datasheet.pdf
FUSE ACS STORAGE DRAWER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONVRTR DC-DC 12V 33A 396W PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf