Luminus Devices Inc. SSR-50-W57S-R21-GJ200
SSR-50-W57S-R21-GJ200 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-W57S-R21-GJ200
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SSR-50-W57S-R21-GJ200.pdf
Availability of SSR-50-W57S-R21-GJ200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSR-50-W57S-R21-GJ200 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-W57S-R21-GJ200
Internal Part NumberEIS-SSR-50-W57S-R21-GJ200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Obsolescence/ EOLSST-50-W,SSR-50-W Devices 06/Dec/2013
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSSR-50
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLED Module
ColorWhite, Cool
CCT (K)5700K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1.75A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max5A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-W57S-R21-GJ200
Related LinksSSR-50-W57, SSR-50-W57S-R21-GJ200 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-W57S-R21-GJ200 Details Description
Related parts for SSR-50-W57S-R21-GJ200
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2.5MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR STEP-DWN 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 125MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 39 OHM 14DIP datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
470UF 35V 10X20MM 105C 3000H datasheet.pdf