Luminus Devices Inc. SSR-50-W65S-R21-G2102
SSR-50-W65S-R21-G2102 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-W65S-R21-G2102
Datasheet Download
SSR-50-W65S-R21-G2102.pdf
Availability of SSR-50-W65S-R21-G2102
QUANTITY
SSR-50-W65S-R21-G2102 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-W65S-R21-G2102
Internal Part NumberEIS-SSR-50-W65S-R21-G2102
TypeLED Module
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test313 lm (300 lm ~ 325 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test56 lm/W
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-W65S-R21-G2102
Related LinksSSR-50-W65, SSR-50-W65S-R21-G2102 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-W65S-R21-G2102 Details Description
Related parts for SSR-50-W65S-R21-G2102
Connector Barrier Block, Speaker Connector Strip 8 Circuit datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN SPRING 10POS DUAL .137 PCB datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 2.0 8 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN SD CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A PPAK SO-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 16A DO4 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf