Luminus Devices Inc. SSR-50-W65S-R21-GG100
SSR-50-W65S-R21-GG100 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-W65S-R21-GG100
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SSR-50-W65S-R21-GG100.pdf
Availability of SSR-50-W65S-R21-GG100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSR-50-W65S-R21-GG100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-W65S-R21-GG100
Internal Part NumberEIS-SSR-50-W65S-R21-GG100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSSR-50
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLED Module
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1.75A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max5A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-W65S-R21-GG100
Related LinksSSR-50-W65, SSR-50-W65S-R21-GG100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-W65S-R21-GG100 Details Description
Related parts for SSR-50-W65S-R21-GG100
RES 30 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MML51 SW LENS RECT NO LEGEND datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
A22TK-2RL-12-K02 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 525V 4A TO-220 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 560VDC RADIAL datasheet.pdf