Luminus Devices Inc. SSR-80-W27M-R91-KA800
SSR-80-W27M-R91-KA800 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-80-W27M-R91-KA800
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SSR-80-W27M-R91-KA800.pdf
Availability of SSR-80-W27M-R91-KA800
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSR-80-W27M-R91-KA800 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-80-W27M-R91-KA800
Internal Part NumberEIS-SSR-80-W27M-R91-KA800
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSSR-80
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLED Module
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test1080 lm (1040 lm ~ 1120 lm)
Current - Test1.4A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)13V
Lumens/Watt @ Current - Test59 lm/W
Current - Max2A
CRI (Color Rendering Index)83 (Typ)
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension19.90mm Diameter
Height7.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-80-W27M-R91-KA800
Related LinksSSR-80-W27, SSR-80-W27M-R91-KA800 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-80-W27M-R91-KA800 Details Description
Related parts for SSR-80-W27M-R91-KA800
ADAPTER PROGRAMMER 24-SSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADL5500 datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
GASKET BECU 15.24X6.35MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 125VDC datasheet.pdf
ADHESIVE FERRITE ABSORBENT MATER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TRIM 1.6-5PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf