Luminus Devices Inc. SSR-80-W27M-R91-KA800
SSR-80-W27M-R91-KA800 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-80-W27M-R91-KA800
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SSR-80-W27M-R91-KA800.pdf
Availability of SSR-80-W27M-R91-KA800
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSR-80-W27M-R91-KA800 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-80-W27M-R91-KA800
Internal Part NumberEIS-SSR-80-W27M-R91-KA800
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSSR-80
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLED Module
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test1080 lm (1040 lm ~ 1120 lm)
Current - Test1.4A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)13V
Lumens/Watt @ Current - Test59 lm/W
Current - Max2A
CRI (Color Rendering Index)83 (Typ)
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension19.90mm Diameter
Height7.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-80-W27M-R91-KA800
Related LinksSSR-80-W27, SSR-80-W27M-R91-KA800 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-80-W27M-R91-KA800 Details Description
Related parts for SSR-80-W27M-R91-KA800
CONN PLUG PHONO2POS NO CBL CLAMP datasheet.pdf
TRANSISTOR RF PWR LDMOST M250 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS+1GND CLAMP datasheet.pdf
Crystal 15.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PLUG SOCKET ASSY 20POS datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
DSUB LONG SCREW BLACK HEAD M3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf