Luminus Devices Inc. SSR-90-W45S-R11-GK401
SSR-90-W45S-R11-GK401 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-90-W45S-R11-GK401
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SSR-90-W45S-R11-GK401.pdf
Availability of SSR-90-W45S-R11-GK401
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSR-90-W45S-R11-GK401 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-90-W45S-R11-GK401
Internal Part NumberEIS-SSR-90-W45S-R11-GK401
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSSR-90
Packaging-
TypeLED Module
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4500K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test3.15A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension19.90mm Diameter
Height7.10mm
Light Emitting Surface (LES)-
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-90-W45S-R11-GK401
Related LinksSSR-90-W45, SSR-90-W45S-R11-GK401 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-90-W45S-R11-GK401 Details Description
Related parts for SSR-90-W45S-R11-GK401
IC OTP 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
IC FPGA 70 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 0.2A SOT223 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 135KSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 36POS .050 R/A datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf
RES 649 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SMA PANEL RECEPTACLE JACK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 10DFN datasheet.pdf