Luminus Devices Inc. SSR-90-W65S-R11-K2101
SSR-90-W65S-R11-K2101 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-90-W65S-R11-K2101
Datasheet Download
SSR-90-W65S-R11-K2101.pdf
Availability of SSR-90-W65S-R11-K2101
QUANTITY
SSR-90-W65S-R11-K2101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-90-W65S-R11-K2101
Internal Part NumberEIS-SSR-90-W65S-R11-K2101
SeriesSSR-90
Packaging-
TypeLED Module
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test3.15A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension19.90mm Diameter
Height7.10mm
Light Emitting Surface (LES)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-90-W65S-R11-K2101
Related LinksSSR-90-W65, SSR-90-W65S-R11-K2101 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-90-W65S-R11-K2101 Details Description
Related parts for SSR-90-W65S-R11-K2101
TOOL CRIMP FI DISC CONTROL-CYCLE datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IC SMART CARD READER W/PM 28-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 9UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 3.88K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf