Luminus Devices Inc. SSR-90-W65S-R11-L2100
SSR-90-W65S-R11-L2100 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-90-W65S-R11-L2100
Datasheet Download
SSR-90-W65S-R11-L2100.pdf
Availability of SSR-90-W65S-R11-L2100
QUANTITY
SSR-90-W65S-R11-L2100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-90-W65S-R11-L2100
Internal Part NumberEIS-SSR-90-W65S-R11-L2100
SeriesSSR-90
Packaging-
TypeLED Module
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test3.15A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension19.90mm Diameter
Height7.10mm
Light Emitting Surface (LES)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-90-W65S-R11-L2100
Related LinksSSR-90-W65, SSR-90-W65S-R11-L2100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-90-W65S-R11-L2100 Details Description
Related parts for SSR-90-W65S-R11-L2100
FIXED IND 560UH 4A 103 MOHM TH datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 6.3"LX4.06"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FASTIN FAST HOUS datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE PLSTC CS TERM 4A datasheet.pdf