Luminus Devices Inc. SSR-90-WCLS-R11-N2450
SSR-90-WCLS-R11-N2450 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-90-WCLS-R11-N2450
Datasheet Download
SSR-90-WCLS-R11-N2450.pdf
Availability of SSR-90-WCLS-R11-N2450
QUANTITY
SSR-90-WCLS-R11-N2450 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-90-WCLS-R11-N2450
Internal Part NumberEIS-SSR-90-WCLS-R11-N2450
SeriesSSR-90
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLED Module
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4400K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test925 lm (900 lm ~ 950 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test90 lm/W
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height7.10mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-90-WCLS-R11-N2450
Related LinksSSR-90-WCL, SSR-90-WCLS-R11-N2450 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-90-WCLS-R11-N2450 Details Description
Related parts for SSR-90-WCLS-R11-N2450
TERMINAL TURRET FORK TYPE .082"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
6-32 SCREW FOR VG-1 & VG-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT SAS R/A datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .2W 60MM datasheet.pdf