TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRK-600A10
SSRK-600A10 picture photo
Mfg. Part Number
SSRK-600A10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 10A DIN-RAIL SPST-NO
Datasheet Download
SSRK-600A10.pdf
Availability of SSRK-600A10
QUANTITY
SSRK-600A10 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSRK-600A10
Internal Part NumberEIS-SSRK-600A10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesSSRK
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current10A
Voltage - Input90 ~ 280VAC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseSSR with Integrated Heat Sink
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSRK-600A10
Related LinksSSRK-, SSRK-600A10 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
SSRK-600A10 Details Description
Related parts for SSRK-600A10
CONN CHAMP 36 POS RECEPT BAIL datasheet.pdf
FUSE CERM 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS VERT .64MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TOP1.5GS 03/90 7.62 OG EEXE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf