TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRM-600A65
SSRM-600A65 picture photo
Mfg. Part Number
SSRM-600A65
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR COOL PACK SPST-NO 65A
Datasheet Download
SSRM-600A65.pdf
Availability of SSRM-600A65
QUANTITY
SSRM-600A65 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSRM-600A65
Internal Part NumberEIS-SSRM-600A65
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesSSRM
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current65A
Voltage - Input90 ~ 140VAC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseSSR with Integrated Heat Sink
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSRM-600A65
Related LinksSSRM-, SSRM-600A65 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
SSRM-600A65 Details Description
Related parts for SSRM-600A65
IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ EXT 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 125 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
MICRO 51C P 3" WHT NI datasheet.pdf