TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRM-600A65
SSRM-600A65 picture photo
Mfg. Part Number
SSRM-600A65
Brief Description
RELAY SSR COOL PACK SPST-NO 65A
Datasheet Download
SSRM-600A65.pdf
Availability of SSRM-600A65
QUANTITY
SSRM-600A65 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSRM-600A65
Internal Part NumberEIS-SSRM-600A65
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesSSRM
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current65A
Voltage - Input90 ~ 140VAC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseSSR with Integrated Heat Sink
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSRM-600A65
Related LinksSSRM-, SSRM-600A65 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
SSRM-600A65 Details Description
Related parts for SSRM-600A65
IC DISTRIBUTION SW 0.8A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.131A 150 MOHM datasheet.pdf
HEAT SINK 27MM X 27MM X 17.5MM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 1PF 0.25PF 500V 1210 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.88K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf