TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRM-600D65
SSRM-600D65 picture photo
Mfg. Part Number
SSRM-600D65
Brief Description
RELAY SSR COOL PK SPST 65A 32V
Datasheet Download
SSRM-600D65.pdf
Availability of SSRM-600D65
QUANTITY
SSRM-600D65 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSRM-600D65
Internal Part NumberEIS-SSRM-600D65
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPC Board and DIN SSRs
Featured ProductSSRx Series Solid State Relays
Plug-In Relays
Standard Package1
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesSSRM
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current65A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseSSR with Integrated Heat Sink
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSRM-600D65
Related LinksSSRM-, SSRM-600D65 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
SSRM-600D65 Details Description
Related parts for SSRM-600D65
CABLE BNC MALE LOW NOISE 48" datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUINT DIFF 24CERPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 3.5MM datasheet.pdf
BOARD DEV FOR BF5XX datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LV8760T datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 51C S 18" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
MICRO 9 M 8" YEL JACKP datasheet.pdf