TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRT-240A25
SSRT-240A25 picture photo
Mfg. Part Number
SSRT-240A25
Brief Description
RELAY SSR 25A 240VAC AC-IN
Datasheet Download
SSRT-240A25.pdf
Availability of SSRT-240A25
QUANTITY
SSRT-240A25 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSRT-240A25
Internal Part NumberEIS-SSRT-240A25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPC Board and DIN SSRs
Featured ProductPlug-In Relays
3D Model2-1393030-0.pdf
PCN Design/Specificationy-1393030-y Design 09/Sep/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesSSRT
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current25A
Voltage - Input90 ~ 280VAC
Voltage - Load24 ~ 280 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSRT-240A25
Related LinksSSRT-, SSRT-240A25 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
SSRT-240A25 Details Description
Related parts for SSRT-240A25
RES SMD 82 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL 10-MSOP datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .125W 100MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
KIT BOOT ADAPTER datasheet.pdf
1.8 V Low Power CMOS Rail-to-Rail Input/Output Operational Amplifier IC datasheet.pdf