TE Connectivity Raychem Cable Protection SST-12-13/226
SST-12-13/226 picture photo
Mfg. Part Number
SST-12-13/226
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
SST-12-13/226.pdf
Availability of SST-12-13/226
QUANTITY
SST-12-13/226 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-12-13/226
Internal Part NumberEIS-SST-12-13/226
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesSST
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio3 to 1
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Inner Diameter - Supplied1.299" (33.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.374" (9.5mm)
Recovered Wall Thickness0.120" (3.05mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesAdhesive Lined, Fluid Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Shrink Temperature90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-12-13/226
Related LinksSST-12, SST-12-13/226 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
SST-12-13/226 Details Description
Related parts for SST-12-13/226
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
MT-RJ TO MT-RJ LAUNCH LEAD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 835 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf