Luminus Devices Inc. SST-50-W40S-F21-G3501
SST-50-W40S-F21-G3501 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W40S-F21-G3501
Datasheet Download
SST-50-W40S-F21-G3501.pdf
Availability of SST-50-W40S-F21-G3501
QUANTITY
SST-50-W40S-F21-G3501 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W40S-F21-G3501
Internal Part NumberEIS-SST-50-W40S-F21-G3501
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
SeriesSST-50
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test338 lm (325 lm ~ 350 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test60 lm/W
Current - Max5A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W40S-F21-G3501
Related LinksSST-50-W40, SST-50-W40S-F21-G3501 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W40S-F21-G3501 Details Description
Related parts for SST-50-W40S-F21-G3501
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2.25A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 300MA 250 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 150MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSHK 12.7MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf
D4GL-2GFA-A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
TRANSDUCER datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A EMT6 datasheet.pdf