Luminus Devices Inc. SST-50-W40S-F21-GH500
SST-50-W40S-F21-GH500 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W40S-F21-GH500
Datasheet Download
SST-50-W40S-F21-GH500.pdf
Availability of SST-50-W40S-F21-GH500
QUANTITY
SST-50-W40S-F21-GH500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W40S-F21-GH500
Internal Part NumberEIS-SST-50-W40S-F21-GH500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1.75A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W40S-F21-GH500
Related LinksSST-50-W40, SST-50-W40S-F21-GH500 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W40S-F21-GH500 Details Description
Related parts for SST-50-W40S-F21-GH500
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
GDT 2700V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 16COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 2.8A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 150MHZ 8SOIC datasheet.pdf