Luminus Devices Inc. SST-50-W40S-F21-GJ501
SST-50-W40S-F21-GJ501 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W40S-F21-GJ501
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 425LM WHITE
Datasheet Download
SST-50-W40S-F21-GJ501.pdf
Availability of SST-50-W40S-F21-GJ501
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST-50-W40S-F21-GJ501 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W40S-F21-GJ501
Internal Part NumberEIS-SST-50-W40S-F21-GJ501
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Obsolescence/ EOLSST-50-W,SSR-50-W Devices 06/Dec/2013
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSST-50
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1.75A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max5A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W40S-F21-GJ501
Related LinksSST-50-W40, SST-50-W40S-F21-GJ501 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W40S-F21-GJ501 Details Description
Related parts for SST-50-W40S-F21-GJ501
CONN HEADER .050" 5POS PCB R/A datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 12POS DL SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV RS422/RS485 32BGA datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf